Zabiegi bariatryczne to w dzisiejszych czasach najskuteczniejsza metoda walki z patologiczną otyłością. Co ważniejsze, gdy inne metody zawiodły, często jedyna szansa dla wielu ludzi na normalne funkcjonowanie, a w niektórych przypadkach nawet życie.

Leczenie otyłości – bariatria w CMR

Zabiegi bariatryczne to w dzisiejszych czasach najskuteczniejsza metoda walki z patologiczną otyłością. Co ważniejsze, gdy inne metody zawiodły, często jedyna szansa dla wielu ludzi na normalne funkcjonowanie, a w niektórych przypadkach nawet życie. Kiedy dieta, ćwiczenia i leki nie przynoszą widocznych skutków, operacja pozostaje jedynym rozwiązaniem.

Po zabiegu organizm w szybkim tempie traci na wadze, gwałtownie zmniejszając ilość tkanki tłuszczowej – wraca do normalności, ale skóra, nie mając tak wielkich zdolności adaptacyjnych, podlega wolniejszej redukcji, tym samym nie odzyskując wielkości, jędrności i elastyczności z okresu przed wystąpieniem otyłości. W skrajnych przypadkach nadmiar skóry może gromadzić się na przykład w okolicach brzucha, ud, twarzy, ramion i pośladków, tworząc fałdy.

Pacjentom cierpiącym z powodu nadmiaru powłok po zabiegu bariatrycznym Szpital Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej  oferuje szeroki wybór nowoczesnych zabiegów chirurgii rekonstrukcyjnej pozwalających choremu wrócić do pełnej sprawności i zdrowia. Z zabiegów abdominoplastyki korzystają również matki po okresie ciąży.

Specjaliści szpitala CMR nie zalecają operacji osobom chcącym dalej tracić na wadze oraz kobietom planującym ciążę. Zabiegi korekcji powłok zazwyczaj przeprowadza się nie wcześniej niż 24 miesiące po operacji bariatrycznej, gdy skóra w naturalny sposób zredukuje swoją powierzchnię. Ważne jest również, by organizm pacjenta przed operacją przyzwyczaił się do nowego trybu życia, diety, a przede wszystkim ustabilizował prawidłową wagę.

Jedynie pacjenci w dobrej kondycji psychofizycznej mogą poddać się zabiegowi. Przed samym zabiegiem należy skonsultować z lekarzem swoją dietę, a także przyjmowane na co dzień środki farmakologiczne. Istotne jest również zaprzestanie palenia tytoniu, a także spożywania substancji wpływających na regenerację pooperacyjną.

Najczęściej wykonywane operacje korekcji skóry dotyczą brzucha, ud, twarzy, ramion i pośladków, czyli miejsc w których znajdowało się najwięcej tkanki tłuszczowej. Skala zabiegu zależy od indywidualnego stanu pacjenta.

Tylko dla laika operacje korekty powłok mogą się wydawać łatwe i proste. Jako że każdy przypadek jest inny, tego typu zabiegi wymagają od lekarza dużej wiedzy, wyobraźni i doświadczenia. Szczególnie dotyczy to abdominoplastyki, korekcji powłok brzusznych, które należą do jednej z najbardziej rozbudowanych operacji chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej. Z tego powodu warto zgłosić się do dobrego i sprawdzonego specjalisty.

 

Magda
dwacreo@dwacreo.pl