News prasowy: Joanna Kocik, Basen

INTRONIZACJA
Nadchodzi królowa polskiej powieści

Z początkiem nowego roku 2020 r., 29 stycznia, ukaże się nakładem  Wydawnictwa Harde debiutancka książka Joanny Kocik – „Basen”.
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że  nadchodzi właśnie
nowa królowa współczesnej polskiej powieści.

„Basen” to powieść obyczajowa,  w której wątek kryminalny jest pretekstem do pokazania słodko-gorzkiej rzeczywistości współczesnych trzydziestolatków. Walczą  ambitnie o osiągnięcie sukcesu  i zdobycie za wszelką cenę popularności. Żyją w dwóch światach: realnym i wirtualnym, balansując na  granicy między prawdą a fikcją.

W tytułowym basenie w warszawskim Pałacu Młodzieży zostaje znaleziona martwa popularna influencerka Monika Kasperowicz, córka polskiego ambasadora i amerykańskiej aktorki, nowo poślubiona żona hazardzisty i bankruta Rémy’ego. Zamożna, atrakcyjna, lubiąca szokować, często gościła na łamach mediów, dla których jej zagadkowa śmierć i toczące się policyjne śledztwo są łakomym kąskiem.  Kiedy media walczą o każdy wykreowany skrawek życia celebrytki, jej przyjaciółki – blogerka Kasia, prawniczka Paula i właścicielka firmy PR Magda – usiłują poradzić sobie ze stratą. Analizują łączące je więzy, wracają wspomnieniami do młodości i  wspólnego wyjazdu do Toskanii. Świeżych fig na śniadanie, rozmów przy winie, wypadów do Montepulciano, pluskania się w basenie wśród cienistych cyprysów… Co jednak naprawdę wydarzyło się pod włoskim niebem?  Jakie skrywają tajemnice? Przecież jedna z nich widziała Monikę jako ostatnia. Jak twierdzi, żywą.  Akcja meandruje i kiedy po raz kolejny wydaje się nam, że znamy nazwisko mordercy, zmienia kierunek…  „Basen” trzyma w napięciu do ostatniej strony, a puenta – zaskakuje.

Joanna Kocik jest redaktorem, dziennikarzem i wydawcą współpracującym z  czołowymi polskimi mediami. Jej reportaże ukazywały się w Magazynie TVN24 i Magazynie WP. Ma w portfolio dwa tomiki poetyckie: „Wypatruję samej siebie” i „Kocie skórki”. Jest współautorką tomu opowiadań „5 minut, czyli 23 opowiadania dla zabieganych”, zgłoszonego do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019. W 2014 roku została finalistką Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Prowadzi podróżniczego bloga jedziemydo.wordpress.com.  Dużo biega i chodzi po górach.

Premiera  powieści „Basen” jej autorstwa zaplanowana jest na 29 stycznia 2020 r.  Książka będzie dostępna w  księgarniach internetowych oraz stacjonarnych w całej Polsce. Wydawnictwo Harde i Joanna Kocik zapraszają do lektury. Patronat nad powieścią objęli Wirtualna Polska, Portal Kryminalny, Granice.pl, Monitor Kulturalny, radio VOX FM.

Dla Wydawnictwa Harde.
Foto: Wydawnictwo Harde

Magda
dwacreo@dwacreo.pl