News prasowy: Moniuszko. Odległa od podręcznikowych życiorysów opowieść o wybitnym kompozytorze

Nakładem Wydawnictwa Harde ukazała się właśnie książka „Moniuszko” pióra Sławomira Kopra. To nietypowa biografia artysty, znakomitego kompozytora i uczciwego Polaka, ale równocześnie pełnego słabości człowieka, któremu zdarzało się błądzić.

Prawie każdy Polak zna „Prząśniczkę” czy „Szumią  jodły”. Rodzimy się, niejako,  ze znajomością tematów  muzycznych Stanisława Moniuszki. A jednak oficjalne biogramy wybitnego kompozytora nazywanego ojcem polskiej opery narodowego ograniczają się  do dat i wykazu dzieł, pomijając niemal fakty z życia  osobistego artysty. Tak jakby istniał muzyk, ale nie było człowieka.

Sławomir Koper, autor „Moniuszki” uważa, że oddzielanie działalności artystycznej od spraw rodzinnych czy osobistych  zubaża obraz twórcy. Stanisław Moniuszko nie jest wdzięcznym tematem  dla biografów. Był zbyt porządnym człowiekiem,  by stać się bohaterem skandali i sensacyjnych  relacji. Żył jednak w dramatycznych  dla naszego narodu czasach.  Posiadał niezwykły talent i był bardzo pracowity, ale doświadczył różnych kaprysów fortuny. Nie potrafił uporać  się
z setkami codziennych  spraw. Gdyby nie borykał się z poważnymi  problemami finansowymi i nie miał na utrzymaniu  dużej rodziny – zapewne skomponowałby  znacznie więcej wybitnych  dzieł. „Moniuszko” Sławomira Kopra to fascynująca lektura nie tylko dla miłośników postaci kompozytora czy muzyki. To bogato udokumentowana opowieść
o czasach i ludziach.

SLAWOMIR  KOPER 

Najpopularniejszy pisarz  historyczny w Polsce.  Autor setek artykułów  i ponad 50 książek, m.in.  „Tajemnice marszałka Śmigłego-Rydza,  „Kobiety w życiu Mickiewicza”, „Miłość  w Powstaniu Warszawskim”, „Polscy terroryści  i zamachowcy” (w sumie ponad 800 tys.  sprzedanych egzemplarzy).  Pozycje jego autorstwa wielokrotnie  trafiały na listy bestsellerów  („Życie artystek w PRL – nominacja  do bestsellera Empiku; Chorwacja.  Przewodnik historyczny – książka miesiąca  „Magazynu Literackiego Książki”).  Ekspert radiowy i telewizyjny, autor  scenariuszy seriali dokumentalnych,  konsultant historyczny (musical Piloci).  Za popularyzacje historii w społeczeństwie  otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi i medal  „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. 

Dla Wydawnictwa Harde.
Foto: Wydawnictwo Harde

Magda
dwacreo@dwacreo.pl