News prasowy: Inspektor Anders i praskie dossier

Przeszłość nie umiera nigdy.

Powieść kryminalna „Inspektor Anders i praskie dossier”, która  ukaże się nakładem Wydawnictwa Harde 23 kwietnia w wersji e-book, rozgrywa się w Pradze. Ale nie jest to miasto z turystycznych folderów. Urokliwe praskie zakątki giną bowiem  w mroku tajemnic sprzed kilkudziesięciu lat. Do takiej mrocznej Pragi zostaje wysłany ze specjalną misją bohater książki – inspektor Anders, którego z powodzeniem można dopisać do panteonu najbardziej intrygujących inspektorów/komisarzy/detektywów współczesnej literatury kryminalnej.  

Inspektor Anders  jest  wybitnym śledczym Europolu, cenionym przez włoską i francuską policję jako ekspert od terroryzmu. W ataku terrorystycznym stracił nogę. Cierpi nie tylko z powodu kalectwa, ale również stresu pourazowego. Introwertyczny, samotny, zmęczony walką chce odejść ze służby. Musi  jednak najpierw odnaleźć w Pradze człowieka ukrywającego się pod pseudonimem nawiązującym do bohatera „Procesu” Franza Kafki” – Józef K., który grozi ujawnieniem dokumentów mogących zniszczyć karierę prominentnych czeskich liderów biznesu i wysokich rangą przedstawicieli rządu. Kolejni świadkowie wypadają z okien, tracąc życie. Samobójstwa? Morderstwa? Tropy wiodą do przeszłości, do Praskiej Wiosny 1968 roku oraz StB – komunistycznej służby bezpieczeństwa, i jej ofiar. Ktoś nie chce, by Anders odkrył prawdę.  Czy zdoła powstrzymać przemoc, zanim sam stanie się ofiarą?

Marshall Browne  (1935–2014) to ceniony przez krytykę i nagradzany australijski autor powieści sensacyjnych,  przetłumaczonych również na kilka europejskich języków. „Inspektor Anders i praskie dossier” jest jego ostatnią powieścią, zamykającą cykl kryminalny, którego bohaterem jest włoski detektyw zwalczający zorganizowaną przestępczość na terenie Unii Europejskiej.

„Inspektor Anders i praskie dossier”  ukaże się nakładem Wydawnictwa Harde 23 kwietnia
w formie e-booka. To kolejna – po „Basenie” Joanny Kocik – powieść kryminalna w portfolio wydawnictwa. Książka w formie e-booka będzie dostępna na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl oraz w innych księgarniach internetowych. Patronat nad „Inspektor Anders i praskie dossier”   objęli: Granice.pl, Monitor Kulturalny oraz Radio Wawa.

Magda
dwacreo@dwacreo.pl