Plakat wciąż należy do najczęściej wykorzystywanych form grafiki użytkowej i reklamowej. Jak mówił Henryk Tomaszewski, ,,plakat jest obrazem do czytania”. Inny znakomity artysta dowodził, że ,, plakat musi śpiewać”. Plakat jest jedną z najbardziej lubianych przez nas form wypowiedzi.

Czy plakat to przeżytek?

Plakat wciąż należy do najczęściej wykorzystywanych form grafiki użytkowej i reklamowej. Jak mówił Henryk Tomaszewski, ,,plakat jest obrazem do czytania”. Inny znakomity artysta dowodził, że ,, plakat musi śpiewać”. Plakat jest jedną z najbardziej lubianych przez nas form wypowiedzi. Projektując, trzymamy się poniższych zasad.

  • Plakat musi być dostosowany do celu i odbiorcy.
   Inaczej konstruuje się plakat, który ma zostać powieszony na ścianie kawiarni, inaczej ten na witrynie, jeszcze inaczej plakat umieszczany na słupie ogłoszeniowym. Inaczej plakat komunikujący wydarzenie kulturalne, inaczej  plakat informujący o promocji lemoniady.
  • Tytuł jest najważniejszy.
   Informuje o temacie plakatu. Ma  zainteresować odbiorcę i skłonić do zapoznania się z treścią.
  • Przekaz powinien być jasny.
   Informacja musi być logiczne i klarowna tak, by odbiorca nie musiał poddawać jej komplikowanym procesom myślowym. Z reguły ma tylko kilka sekund na zapoznanie się z komunikatem.
  • Grafika musi być najwyższej jakości.
   Komunikat na plakacie powstaje z połączenia tekstu i grafiki. Zwięzłość, przejrzystość, prostota, czytelność z określonej odległości, logiczna konstrukcja dotyczy zarówno informacji tekstowej, jak i formy graficznej. Plakat dobrze zaprojektowany przyciągnie uwagę i zapadnie w pamięć.
 • Odpowiedni do miejsca ekspozycji format.

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]
pancakeheaven 2creo2 226x300 - Czy plakat to przeżytek?
lodyprawdziwe 2creo3 213x300 - Czy plakat to przeżytek?
makla 2creo 208x300 - Czy plakat to przeżytek?
pancakeheaven 2creo 224x300 - Czy plakat to przeżytek?
lodyprawdziwe 2creo2 212x300 - Czy plakat to przeżytek?
torino 2creo 210x300 - Czy plakat to przeżytek?
lizing 2creo2 211x300 - Czy plakat to przeżytek?
lodyprawdziwe 2creo 212x300 - Czy plakat to przeżytek?
torino 2creo2 210x300 - Czy plakat to przeżytek?
Magda
dwacreo@dwacreo.pl